Gregs Kitchen

Private Classes

This class is structured for those who wish to learn a new technique or to learn how to make a great 3 course meal to impress friends and family or someone special.  It is an interactive lesson so you will be doing a lot of the cooking!  We’ll first have a free consultation to determine what it is you want to learn, what your likes and dislikes are as well as any nutritional guidelines that may need to be followed.  Then I come up with the menu, go to the store and gather up all the necessary ingredients and meet you in your home on the day of the lesson ready to teach!  Class will be up to 3 hours.  Maximum attendees are 6 people.

Price for this class starts at $300 plus the cost of groceries for 1 or 2 people, $350 plus the cost of groceries for 3 or 4, and $400 plus the cost of groceries for 5 or 6 people.Time over 3 hours will be charged extra.

  • Grilled shrimp with orange, marmalade and lime sauce
  • Bananas Foster
  • Jalapeno Poppers
  • Pear, brie, and olive tart

business associations 01     business associations 02     business associations 03     business associations 04     business associations 05